Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drezúra

Některé drezurní cviky a prvky
Kontracval

Dá se říci, že kontracval, je cval na druhou nohu, než na kterou jede jezdec s koněm. Takže pokud při cvalu pojede jezdec s koněm na pravou nohu, nechá ho cválat na levou a naopak. Při tomto cviku se zvyšuje ohebnost koně.

Couvání

>Couváním je myšlen rovnoměrný pohyb zpět, při kterém se nohy zvedají a došlapují v diagonálních párech. Jako vážné chyby jsou např. vzpírání koně nebo ukvapený pohyb, uhýbání, rozkročující se zadní nohy či vlečení předních nohou.

Obrat kolem předku

Při tomto cviku kůň otáčí svou zadní část těla okolo předních nohou, kterými pouze
přešlapuje na jednou místě.

Poloviční překrok

Při cviku s názvem "poloviční překrok" se kůň pohybuje jak ve směru vpřed, tak ve směru do strany, tzv. diagonálně a je tímto směrem i nahnutý.

Pasáž

Jeden z nejkrásnějších a nejelegantnějších cviků. Při "pasáži" kůň klusá a zvedá přitom nohy velmi vysoko. Každé zvednutí nohy (krok) - je ve vzduchu chvíli držen.

Piafa

Piafa je vlastně klus podobný "pasáži", s tím rozdílem, že je prováděn na jednom místě.

Dovnitř plec

Kůň je mírně ohnut okolo vnitřní nohy svého jezdce. Vnitřní přední noha koně křižuje (překračuje) před přední vnější nohu, zadní nohy zůstávají v původní přímé linii.

Drezúra (francouzský termín znamenat “cvičit”) je cesta a cíl konkurenčního koňského tréninku, se soutěžemi drženými na všech úrovních od amatéra k olympijský. Jeho základní účel má se vyvíjet, přes standardizované postupné tréninkové metody, koňský přirozený talent na atletiku a ochotu hrát, proto maximalizovat jeho potenciál jako jezdecký kůň. U vrcholku drezúry kůň má gymnastický vývoj, to může hladce reagovat na zručného jezdce je minimální pomáhá tím, že vykonává žádané hnutí zatímco zůstává uvolněný a vypadá snadný. Z tohoto důvodu, drezúra je občas odkazoval se na jak “balet koně.” Ačkoli disciplína má jeho kořeny v klasickém řeckém jezdeckém umění, drezúra byla nejprve uznaná jako důležité jezdecké pronásledování během renesance v západní Evropě. Velcí evropští jezdečtí mistři toho období vyvinuli následný tréninkový systém, který se měnil málo od té doby a je ještě zvažoval východisko pro moderní drezúru.

Brzy aristokrati Evropana zobrazovali trénink jejich koní v jezdeckých průvodech, ale v moderní drezúrové soutěži, úspěšné školení u různých úrovní je demonstrováno přes výkon “testy,” nebo předepsal série činností uvnitř arény standardu. Soudcové ocení každé hnutí na východisku pro objektivní standard vhodný k úrovni testu a přidělí každému hnutí skóre od nuly k deset - bytí nuly “ne provedený” a 10 bytí “vynikající.” Skóre 9 (nebo “velmi dobrý”) je považován za obzvláště vysokou značku.

Drezúra.

[]

Aréna

60x20 dopisní uspořádání

Tam jsou dvě velikosti arén: malý a standardní. Malá aréna je 20   m 40   m, a je užitý na nižší úrovně drezúry a třídenní eventing drezúru. Standardní aréna je 20   m 60   m, a je používán pro horní-úrovňové testy z jak drezúry tak eventing. Od kombinace CEF a USDF testů v roce 2003, aréna malé velikosti je už ne využita v ohodnocených přehlídkách v severní Americe.

Módní přehlídky mají systém způsobu písma kolem jejich venku v pořádku (clockwise)-K-E-H-C-M-B-F (malá aréna) a-K-V-E-S-H-C-M-R-B-P-F (aréna standardu). To je současně neznámo, které začalo systém způsobu písma nebo proč uspořádání bylo vybráno. U startu testu, kůň vstoupí u A. tam je vždy posezení soudce u C (ačkoli pro horní-soutěž úrovně, tam je až pět soudců u různých míst kolem arény). Tam jsou také neviditelné dopisy podél centerline, D-X-G (malá aréna) a D-L-X-já-G (aréna standardu), X vždy být v centru módní přehlídky.

Módní přehlídka také má centerline (od k C, procházet X uprostřed), také jak dva čtvrtina-linky (uprostřed mezi centerline a dlouhými stranami každé arény).

[]

Úrovně drezúry

Tento Trakehner by byl vhodný zplodit koně pro disciplínu drezúra. S dokázaným soutěžním záznamem, on je dobře-kvalifikovaný.

Úrovně drezúry jsou progresivní, stavět na školení koně. Oni zdůrazní měřítko školení a kvality potřebované koněm, zatímco to vyvolá jeho cestu. Tak kůň u nejnižší úrovně drezúry by nebyl souzen na jeho sbírce (více pokročilé pojetí), ale většina značek by soudilo, že základy jsou pevná látka: kůň má impulsion, je pohybování volně přední, začít přijít přes jeho záda, a přijímá jezdce pomáhá.

Pozdnější testy budou žádat o to kůň být ohebný, žádat o činnosti takový jako rameno-v, kyčle-v, a napůl-povolení. Kůň bude také být žádal, aby nastavil procházku, klus a poklus, připravovat to pro více pokročilé pohyby prodlouženého klusu (který vyžaduje více impulsion než nastavený klus). Testy jsou navrhnuty stavět na každém jiný. Jestliže zkratky jsou vzaty u nižších úrovní (například, kůň je nucen k rámu s jeho hlavou táhnutou do svislé polohy, spíše než správně ridden nahoru přes jeho záda do uzdy), chyby v přípravě budou stát se rychle jasné v horních úrovních.

Ve Spojených státech, drezúra je řízena Spojenými státy federace drezúry. Úrovně drezúry pokračují takto:

 • Introductory: navržený představit koně nováčka a jezdce ke sportu drezúry. Volný-procházka je očekávána.
 • Trénink: vyvíjející se čistota chůzí je největší důležitosti, kůň by měl pohybovat se volně vpřed, přijímat kontakt s kouskem, a zůstat ohebný. Kůň musí sklonit se pro kontakt v klusu na 20-kruhy metra.
 • Nejprve: Kůň by měl vyvíjet se strčil (průbojnou sílu), a vyvinuli míru rovnováhy a throughness. Lengthenings klusu jsou představeny, jak jsou změny vedení přes klus, noha-výnos, a 15-kruhy metra.
 • Sekunda: Kůň je žádal, aby vysílal více váhy na hindquarters (vyvine sbírku), rychlosti média jsou vyvinul (klus). Kůň je čekal, že má větší míru přímosti, ohnutí, ohebnost a throughness, také jak self-kočár. Pult-poklus je představen, jak je rameno-v, kyčle-v, napadnout kyčle, a rein-zpět. 10-kruhy metra.
 • Třetina: Kůň by měl mít souhlasný rytmus, ohebnost, throughness, impulsion, přímost, a sbírka v každém hnutí, zatímco zůstane na kousku a přijímat to pomáhá. Představí polovinu-procházet v klusu a klusat, jediné létání změny, a sesbíral a rozšířil rychlosti být vyvinut.
 • Fourth: Kůň musí mít vysokou míru ohebnosti, impulsion, throughness, rovnováhu a světlost. On by měl vždy zůstat na-- kousek. Přechody by měly být hladké a přesné, činnosti by měly být rovné a aktivní s velkou kadencí. Představí 8-kruhy metra, counterchange rukou v polovině-projít kolem (cikcaků), tři-změny temp. Plný projít piruety a čtvrtinu a piruety poloviny u poklusu.

A FEI testy:

 • PSG (Prix svatý Georges): Vyžadovat vysokou míru sbírky koněm, a refinement pomáhá jezdcem. Představí 5 létajících změn nohy každý 3. dlouhý krok.
 • Já-1 a já-2 (přechodný 1 a 2): Docela pokročilý, oba jsou používáni jako odrazový můstek pomoci koni dosáhnout na Grand Prix úroveň. Já-2 je více pokročilý než já-1, připravovat koně pro Grand Prix, a představí piaffe, průchod a jeden - a dva-změny temp.
 • Velký Prix: Nejvyšší úroveň drezúry, vyžadovat velmi pokročilého koně. Zahrnuje: Pevné piaffe pro 12-15 kroky, trasitions od průchodu - prodloužený klus - průchod, a 15 létajících změn nohy každý dlouhý krok.

V Británii, testy jsou:

 • Kvalifikace - jít/klusat
 • Nováček - podobný prvním úrovňovým USDF testům
 • Základní - podobný druhým úrovňovým USDF testům
 • Médium - podobný třetím úrovňovým USDF testům
 • Pokročilý - podobný čtvrtým úrovňovým USDF testům

Ve Spojených státech, equitation třídy jsou také dané v drezúře. Oni soudí jezdce, jak protichůdný ke koni, zaostřování na pozici a účinnosti konkurenta.

[]

Olympijská úroveň

Testy drezúry hrály u olympijských her, který byl přijímán jako sport v 1912, jsou ti nejvyšší úrovně-velký Prix. Tato úroveň požadavků testu většina dovednosti a koncentrace od jak koně tak jezdce.

Chůze a činnosti vykonávané na této úrovni obsahují sesbíral a rozšířil procházku, klus a poklus; klusat a klusat napůl-povolení (hnutí kde kůň cestuje na příčné čáře držet jeho tělo téměř souběžné se zdí arény zatímco dělá jak útočníka tak boční kroky v každém dlouhém kroku); průchod (klus zpomaleného záběru); piaffe (přístup k “klusu na místě”); jeden a dva změny temp (kde koňské změny z jednoho vedou k jiný v poklusu, když všechny čtyři nohy jsou ve vzduchu); klusat “cikcaky”; a piruety (360-kruh míry, který je téměř na místě).

Rider preforming průchod. Si všimnout velké sbírky koně a údů, které jsou umístěny urychlit koně

Testy ridden u olympijských her být zaznamenán panelem pěti mezinárodních soudců. Každé hnutí v každém testu přijme numerické skóre a vyplývání konečný výsledek je pak přeměněn na procento, který je uskutečněn ke třem desetinným tečkám. Vyšší procento, vyšší skóre.

Medaile olympijského družstva jsou vyhrány týmy s nejvyšší, sekunda nejvyšší, a třetí nejvyšší úplné procento od jejich nejlepší tři jízdy ve velkém Prix testu.

Jednou medaile týmu jsou určovány, koně a jezdci soutěží o individuální medaile. Soutěž týmu slouží jako první kvalifikace jednotlivce, v tom vrchol 25 kůň/kombinace jezdce od Grand Prix testu se přesunou k příštímu kolu. Druhá individuální kvalifikace je Grand Prix zvláštní test, který sestává z Grand Prix činností uspořádaných v různém vzoru. Pro těch 25 jezdců, skóre od Grandu Prix a Grand Prix specialita být pak spojen a výsledný vrchol 15 kůň/kombinace jezdce se přesunou k individuální medailové soutěži-dav-těšit Grand Prix volný.

Pro jejich freestyles, jezdce a koně vykonávat specificky choreografické vzory na hudbu. Na této úrovni, volné testy mohou obsahovat všechny velké Prix činnosti, stejně jako dvojité poklusové piruety, piruety v piaffe a polovina-povolení v průchodu. Pro volný, soudcové udělí technické značky pro různé činnosti, stejně jako umělecké značky. V případě vázanky, jízda s vyššími uměleckými značkami vyhraje. [1]

Na rozdíl od soutěže, tam je tradice Classical drezúry, ve kterém puristé následují tradici drezúry jako umělecká forma, pro jeho vlastní radost a krásu. Drezúra je také část portugalštiny a španělské býčí zápasy výstavy. Tradice starých mistrů, kteří vytvořili Dressage jsou zůstal živý Španělskem jet na škole ve Vídni, Rakousku a kádru Noir v Saumur, Francie.

Chovy obyčejně užité na konkurenční drezúru jsou normálně v kategorii warmblood, zatímco tyto chovy mají energické, prodloužené hnutí a sílu nutnou pro sport. Nicméně, drezúra je rovnostářský sport ve kterém všechny chovy dostanou příležitost soutěžit úspěšně. Iberian koně takový jako Andalusian, Lusitano a Lipizzaner je zvláště populární mezi praktiky klasické drezúry. Tyto chovy vynikají v sebraných pohybech klasické drezúry.

[]

Měřítko tréninku

Drezúrové tréninkové měřítko je uspořádáno v pyramidové módě, s “rytmem a pravidelností” u dna pyramidy a “sbírky” nahoře. Měřítko školení je používáno jako průvodce pro trénink koně drezúry (nebo nějaký kůň, vlastně). Přes jeho vzhled, měřítko školení není chtěl být přísný formát. Místo toho, každá úroveň je stavěna na jak kůň postupuje v jeho přípravě: tak velký Prix kůň by pracoval na refinement spodních úrovní pyramidy, místo toho, aby zaměřil se na jediný nejvyšší úroveň: “sbírka.” Úrovně jsou také propojeny. Například, pokřivený kůň je neschopný se vyvíjet impulsion a kůň, který není uvolněný bude méně pravděpodobný, že cestuje s rytmickou chůzí.

[]

Rytmus a pravidelnost (Takt)

Jak rytmus tak pravidelnost by měli být stejní na rovných a ohýbacích linkách, přes postranní práci, a přes přechody. Rytmus se odkazuje na sled footfalls, který by měl jen zahrnovat čistou procházku, čistý klus a čistý poklus. Pravidelnost, nebo čistota, chůze zahrnuje rovinu povrchu a levelness dlouhého kroku.

[]

Relaxace (Losgelassenheit)

Druhá úroveň pyramidy je relaxace (looseness). Známky looseness v koni mohou být viděny dokonce kráčet to zhoupne se přes záda a přiměje ocas, aby se houpal jako kyvadlo, looseness u hlasování, měkké žvýkání kousku a uvolněné foukání nosem. Kůň bude dělat hladké přechody, být snadný k pozice od strany strany a vůle ochotně sáhnou dole do kontaktu jak reins být nastaven.

[]

Kontakt (Anlehnung)

Kontakt — třetí úroveň pyramidy — je výsledek narážení koně síla, a should nikdy být dosažený obtahováním rukou jezdce. Jezdec vžene koně do hebkých rukou, které dovolí koni přijít do uzdy, a should vždy následovat přirozený pohyb hlavy zvířete. Kůň by měl mít rovnat se kontaktu v obou reins.

[]

Impulsion (Schwung)

Průbojná síla (strčila) koně je volán “impulsion,” a je čtvrtá úroveň školení pyramida. Impulsion je vytvořen tím, že uloží energii střetnutí (přední sahání zadních noh pod tělem). To je výsledek:

• Správné řízení pomáhá jezdce

• Uvolnění koně

• Throughness (durchlässigkeit): tok energie přes koně od přední strany k zádům a záda k přední straně. Svalstvo koně je spojeno, ohebný, pružný, a unblocked, a jezdec je pomáhá jít volně přes koně.

Impulsion jen se vyskytuje v klusu a poklusu — ne procházka — protože to je spojováno s momentem zastavení nalezeného v těchto dvou chůzích.

[]

Přímost (Geraderichtung)

Kůň je rovný, když jeho zadní nohy sledují cestu jeho předních noh, na obou přímkách a na linkách ohýbání a jeho těle je souběžný s řadou cestování. Přímost přiměje koně, aby soustřeďoval jeho impulsion přímo k jeho centru rovnováhy, a dovolí ruku jezdce pomáhá mít souvislost ke konci laně.

[]

Sbírka (Versammlung)

U špice měřítka tréninku, sbírka může být používána příležitostně k příloze méně energické práce, ale je jen soustředěný na (přes sebrané chůze a těžší činnosti, takové jak létající změny) v pokročilejších koních. Sbírka vyžaduje větší svalnatou sílu, tak muset být vyvinut pomalu.

Když kůň shromáždí, on přirozeně bere více jeho váhy na jeho hindquarters. Klouby údů laně mají větší ohnutí, dovolit koni snížit jeho hindquarters, přinést jeho zadní nohy dál pod jeho tělem, a osvítit forehand. Sebraný kůň je schopný pohybovat se více volně. Když klidný, délka dlouhého kroku by měla zkrátit se, a zvyšování energie a aktivity.

[]

Afektované chování nad zemí

Tito jsou série vyšší-drezúra úrovně maneuvers kde kůň skočí nad zemí. Tito zahrnují capriole, courbette, croupade a levade. Žádný být typicky viděný v moderní konkurenční drezúře, ale být vykonáván koňmi různých jezdeckých akademií, včetně španělské jezdecké školy ve Vídni a kádru Noir v Saumur.

V capriole, koňské skoky z zvednuté pozice forehand rovně zvyšují do vzduchu, kopne se zadními nohami a zeměmi více nebo méně na všech čtyřech nohách zároveň. To vyžaduje nesmírně mocného koně hrát správně.

V courbette, kůň zvýší jeho forehand mimo zemi, jídla zvyšují jeho přední nohy rovnoměrně a pak skoky předají, nikdy dovolit předním nohám přistát, v sérii “poskoků”. Extrémně silní a nadaní koně mohou hrát pět nebo více přeskočí útočníka předtím, než musí přistát s předními nohami. To je více obvyklé vidět sérii tři nebo čtyři skoky.

V levade, kůň se zvedne na jeho kyčlích k úhlu přibližně 35 mír od země, s oběma přední nohy připevnily nahoru rovnoměrně a rovnováhy v tom umístí. U začátku hnutí, nohy laně se dostanou pod koňské těžiště s příchodem hocks nižší k zemi, tak že kůň vypadá, že se propadne v zádech a nárustu přední strany. Pozice je držena pro množství sekund a pak kůň ticho odkládá přední nohy na zemi a výtěžku u procházky nebo států u zastávky. Účel levade měl zvýšit jezdce mimo dosah meče nepřátel. To je také hnutí přechodu mezi prací na zemi a afektované chování nad zemí a to vyžaduje ohromnou sílu koně — ne mnoho koní je schopné dobré kvality levade.

croupade je podobný capriole ale koni nekopne u výšky povýšení, ale se udržuje jeho zadní nohy připevnily pevně dolů.

ballotade je podobný croupade ale lani koně hooves jsou umístěny tak jeden může vidět jeho boty jestliže sleduje to od pozadí. To vypadá jak jestliže kůň je připravený k kopu. Zadní strana koně je téměř souběžná se zemí. Toto je hnutí přechodu k těžšímu capriole.

V mezair, kůň skočí dozadu a trhne se s jeho předními nohami. To je podobné sérii levades s pohybem dopředu (ne na místě), s koněm postupně přinášet jeho nohy dál pod sebou v každém postupném hnutí a lehce se dotýkat země s jeho předními nohami předtím, než tlačí se nahoru znovu.

[]

Připínáček a drezúra

Koně drezúry jsou ukazováni v minimálním připínáčku. Oni nejsou dovolení k botám oblečení (včetně bot kopyta) nebo obalům (včetně obvazů ocasu) v soutěži, ani jsou oni povolení k martingales oblečení nebo zařízením tréninku. Kvůli formálnosti drezúry, připínáček je obvykle černý, ačkoli tmavě hnědý je viděn z času na čas.

Angličtina-sedlo stylu je přednostní kus připínáčku pro drezúru jezdectví. To je navržené s dlouhou a rovnou sedlovou klapkou, odrážet nohu jezdce drezúry, který je dlouhý s mírnou zatáčkou v koleně. Sedlo drezúry obvykle má hlubší místo než sedlo podtrhávání, pomoci udržovat jezdce v hlubokém místě. Nicméně, mnoho pánů drezúry shun hluboké místo, věřit, že jezdec by neměl potřebovat, aby sedlo pomohl jim zůstávat na místě. Sedlo je obvykle umístěno přes čtvercovou, bílou sedlovou vycpávku. Sedlo drezúry je vyžadováno v FEI třídách.

U nižších úrovní drezúry, uzda by měla používat cavesson roviny, noseband poklesu nebo blesk noseband. Jak 2006, nosebands poklesu jsou relativně neobvyklé, s bleskem více obyčejný. U vyšší úrovně, blesk a pokles nejsou použití a prostý cavesson nebo ztřeštěný nápad noseband je dovolen.

Kůň drezúry je jen povolen k použití slabé pivo sebrat kousek a pravidla pozorovat bitting se lišit od organizace k organizaci. Volný-ohlávka prstenu se slabým pivem jeden - nebo dvojitý-kloub je nejvíce obyčejně viděný. Horní úroveň koně drezúry jsou ridden ve dvojité uzdě, používat jak bradoon slabého piva tak silnější obrubníkový kousek.

[]

Účast koně drezúry

Koně drezúry jsou vypnuti k velmi vysokému standardu, zatímco konkurenční drezúra je pocházející z královských prezentací v Evropě. To je tradiční pro koně mít jejich hřívu lemovaný. V eventing, hříva je vždy lemovaná napravo. V konkurenční drezúře, nicméně, to je občas lemované nalevo, mělo by to přirozeně padat tam. Lemování se liší v závisení velikosti na konformaci koně, ale Evropané inklinují vložit méně, větší lemování, zatímco koně ve Spojených státech obvykle mají více lemování na koně (možná od vlivu lovce-jezdectví stylu na venkově). Lemování jsou občas zdůrazněná v bílé pásce, který také pomůže jim zůstat doma po celý den. Pramen vlasů může být vlevo pokárán; tento styl je nejvíce obyčejně viděný na hřebcích.

Koně nejsou dovolení mít náramky, pásky nebo jiné výzdoby v jejich hřívě nebo ocase. Rozšíření ocasu jsou povolena ve Spojených státech.

Ocas je obvykle ne lemovaný (ačkoli to je dovoleno), protože to může přimět koně, aby nesl ocas strnule. Protože ocas je rozšíření zvířete je zpět, ohebný ocas je žádoucí jak to se ukáže kůň je ohebný přes jeho záda. Ocas by měl být “bouchl,” nebo ukrojený rovný napříč (obvykle nad nárty ale pod hocks když držel na místě kde kůň přirozeně nese to). Dok je natažený nebo obroubený zformovat to a dát koni čistější vzhled.

Vynikající drezúrová účast, s lemovanou hřívou, bouchal a táhnul ocas, obroubené nohy a naleštěné hooves. Rider nosí shadbelly a cylindr, s bílými rukavicemi, vysokými botami a podněty.

Cesta uzdy je připnutá nebo natažená, obvykle jediný 1-2 se posunuje. Zvíře smět nebo smět ne být upraven. Americké stáje téměř vždy ořezají čenich, tvář, uši a nohy, zatímco evropské stáje nemají takový přísná tradice, a smět opustit untrimmed různých částí.

Lesk kopyta je obvykle aplikován dříve, než kůň vstoupí do arény. Kůň by měl být neuvěřitelně vyčištění, s vykoupaným kabátem a jiskřícími bílými známkováními. Pěna by neměla být čištěna mimo ústa koně dříve, než on vstoupí do arény.

Čtvrtinové značky jsou někdy viděny, obzvláště ve fázi drezúry eventing, nicméně oni nejsou nyní ve stylu pro konkurenční drezúru.

[]

Oděv jezdce

Jezdci drezúry, jako jejich koně, být se vystrojil kvůli formálnosti. V soutěži, oni nosí bílé jezdecké kalhoty, to být obvykle plný-místo pomoci jim “přilepit se” v sedle, s pásem a bílou košile a akcie remizují s pinem zlata. Rukavice jsou obvykle bílé, ačkoli méně-zkušení jezdci nebo ti u nižší úrovně často hlasují pro černou, zatímco jejich hnutí ruky nebude jak nápadný. Kabát opotřebovaný je obvykle pevná látka černý, ačkoli námořnictvo pevné látky je také občas viděné. Pro horní-úroveň řadí, jezdec by měl používat shadbelly, spíše než prostý drezúrový kabát.

Jezdci obvykle se opotřebovávají vysoké šaty zavedou, ačkoli boty pole mohou být noseny u nižších úrovní. Podněty jsou vyžadovány být nosen u horní-úrovně.

Jestliže jezdec drezúry má dlouhé vlasy, to je typicky opotřebované v síťce na vlasy. Nižší-jezdci úrovně mohou používat lov čepice nebo helma s bezpečím spojí. Horní-jezdci úrovně jsou požadovaní nosit více formální cylindr, odpovídat jejich kabátu.

[]

Prostředky

 • Pokročilé techniky Ridinga (1987) (oficiální příručka Němce národní jezdecká federace) anglické vydání, napůl zastavit tisk.
 • Hoří, T. E. a Clayton, H. M. (1997) srovnání světské kinematiky piruety poklusu a sebraného poklusu. Koňská veterinářská žurnálová příloha 23, 58-61.
 • Clayton, H. M. (1997) klasifikace sebraného klusu, průchod a piaffe používající postoj fázují světské proměnné. Koňská veterinářská žurnálová příloha 23, 54-57.
 • Clayton, H. M. (1995) srovnání kinematiky dlouhého kroku klidný, médium, a prodloužené procházky v koních. Americký žurnál veterinářského výzkumu 56, 849-852.
 • Clayton, H. M. (1994) srovnání kinematiky dlouhého kroku klidný, pracovat, médium, a prodloužený klus. Koňský veterinářský žurnál 26, 230-234.
 • Clayton, H. M. (1994) srovnání klidný, pracovat, médium, a prodloužené poklusy. Koňská veterinářská žurnálová příloha 17, 16-19.
 • Minetti, A. (1998) biomechanics chůzí skákání: třetí pohybový vzor? Proc. R. Soc. Lond. B.
 • Herbermann, Erik. Rovnice drezúry. Velká Británie: J.A. Allen a společnost Ltd., 1993
 • Video předvádění koní urychlilo činnosti drezúry

Stupnice:

0 = nebyl předveden
1 = velmi špatný
2 = špatný
3 = téměř špatný
4 = sotva dostatečný
5 = dostatečný
6 = uspokojivý
7 = dosti dobrý
8 = dobrý
9 = velmi dobrý
10 = vynikající

Tabulka penalizace:

1. omyl = 2 trestné body
2. omyl = 4 trestné body
3. omyl = 8 trestných bodů
4. omyl = vyloučení

http://www.luckydrasov.cz/pic/drezura/drezura2.jpg


http://www.tarpan.cz/prodani_kone/k_dancer.jpg

Copyright (c) P.Steinbauer

Copyright (c) P.Steinbauer

Copyright (c) K.Fränkelová

Copyright (c) P.Steinbauer

.Obrázek “http://www.drezura.sk/clanky/obrazky/clanky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

fotky jsou od:  www.equichannel.cz