Jdi na obsah Jdi na menu
 


                          

                           

NEBOLI ČERNÁ PERLA

Historie:

Římský historik Tacitus (asi 55 - 120 n.l.)zaznamenal údaje o Fríském koni. Uznával starobylost a hodnotu těchto silných a všestranně užitečných zvířat, ale poznamenal, že jsou neobyčejně ošklivá a nevzhledná. Toto plemeno se postupně stávalo mnohem ušlechtilejší a o tisíc let později je sedlali fríští rytíři a jejich němečtí sousedé, účastníci křížových výprav. Frís si však zachoval své tradiční dobré vlastnosti - vytrvalost, skromnost, sílu a učenlivost.

Plemeno se zlepšilo i s přílivem orientální krve, což byl výsledek kontaktu s pouštními koňmi během válečných tažení a později i záměrného křížení s proslulým andaluským koněm, který se ze Španělska dovážel do okupovaných holandských provincií během 80ti leté války (1568 - 1648)

Poměrně menší Fríský kůň byl po staletí chován k všestrannějším a praktičtějším účelům než jednostranní těžcí váleční koně středověké Evropy. Byl také mnohem nenáročnější.

Po několik posledních století se jeho všestrannost uplatnila v zápřeži i pod sedlem i v zemědělských pracích. Není divu, že se tento kůň využíval nejen při zlepšování plemen v sousedních oblastech, ale i v chovu hřebčínském. V Marbachu (německý hřebčín) používali fríské koně už od 17. století.

Námořní obchod Frísů se netýkal jen dobytka, mečů, látek, ale i koní a přispěl tak k rozšíření plemene do vzdálenějších zemí. Norský Dole Gudbransdal je přímým potomkem Fríského koně. Ve Velké Británii ovlivnil mnoho plemen. Frísové a jejich koně sloužili už ve starověku v pomocných jízdních kohortách římských legií v Británii a zůstali zde usazeni ještě dlouho po příchodu Římanů. Fríský vliv je zřejmý u daleských a fellských poníků a také u staroanglického černého koně ze střední Anglie. Není ale pochyb o tom, že je ale daleko významnější jako předek koně shirského. Přes svou výjimečnost fríský kůň na počátku 20.století téměř vyhynul.

Chovatelský svaz byl založen v roce 1879, ale popularita klusáků, mezi nimiž frís vynikal, vedla ke křížení za účelem zvýšení rychlosti na úkor původního typu. V roce 1913 zbyli ve Frísku jen tři hřebci. Plemeno zachránila druhá světová válka, kdy měli holandští zemědělci nedostatek vozidel i pohonných hmot, a proto se museli vrátit ke koním. Vážnou krizi prodělával chov fríských koní v 60. letech, kdy se chovná báze nesmírně snížila. Tato krize byla úspěšně překonána a chov fríských koní se rozšířil prakticky do celého světa. Svaz chovatelů fríských koní získal v roce 1954 titul "Královský".

Domovina:

Tradiční oblasti chovu fríských koní je Frísko na severu Nizozemí. Ačkoli nebyli chováni na rozsáhlém území jejich vliv daleko přesáhl rodné pobřeží. Frískou krev měli zakladatelé chovu oldenburského koně a také ve Velké Británii daleský a fellský pony a spolu s chladnokrevným shirem těžili z příbuznosti s tímto plemenem. Prostředí doplněné pečlivým výběrem chovných jedinců vedlo ke vzniku velmi skromného a vysoce užitkového koně.

Popis a charakteristika:

Zbarvení: Pouze černá (povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy, nikdy nesmí jít o ucelený bílý odznak, nesmí být odznaky na nohách) Výška: v kohoutku měří v průměru 150 - 160 cm.

Stavba těla: Hlava je dlouhá s inteligentní výrazem a vyjadřuje veselou, ochotnou a milou povahu, uši krátké. Dobře stavěné tělo s válcovitým trupem je kompaktní a plece s plochým, oblým kohoutkem jsou mohutné, ideálně přizpůsobené pro práci v zápřeži. Linie krku a hřbetu dělá z fríse ideálního kočárového koně. Záď má charakteristický strmý sklon, oces je poměrně nízko nasazen. Nohy jsou silné a mají velmi čisté a velké klouby. Krátké zadní nohy vynikají silou. Typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý ohon až na zem. Hříbata se rodí s vlnitou srstí, připomínající persián. Kopyta jsou nižší.

Povaha: Povahově naprosto jedineční, jsou to koně inteligentní, klidní, mírní, přátelští, nelekaví a hraví. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem

Využití a sport:

Frís je schopen tahat těžké náklady ve skromných podmínkách, aniž by pozbyl kondici nebo svou ochotu. Používá se také používá k práci na venkově, chodí v postroji a pro svou pohyblivost a temperament se velmi cení jako drezurní kůň.

  

Zajímavosti:

Časy, kdy Fríský kůň měl výsadní postavení v pohřebnictví jsou tytam. Nyní je jeho doménost bavit diváky v manéžích cirkusů jako např. Berousek. Od roku 1986 rozváží spřežení Frísů zboří u Harrodse, významného obchodního domu v Londoně.

Chov: 

Po roce 1990 u nás nastal v chovu koní obrat k lepšímu.

Prvním, kdo se u nás začal zabývat tímto chovem, byl v roce 1996 bývalý hřebčín (již z doby Marie Terezie) v Pecínově u Benešova, cca 50 km od Prahy. Majitelem je pan Hora, který tyto koně dovezl Holandska ( kde se toto plemeno chová mj. i zásluhou královny Beatrix , podle které je nyní pojmenovaná Asociace chovu fríských koní, a která těchto koní využívá jako svoji ceremoniální ekvipáž). Existuje pouze jedna plemenná kniha tohoto plemene, kterou si pečlivě střeží chovatelé v Holandsku (pomineme-li chov v Německu, kde mají také svoji plemennou knihu. Otázka je, do jaké míry je Holanďany uznávaná). Dá se říci, že pro Holanďany má toto plemeno význam jako u nás Starokladrubský kůň. Celkový počet Fríských koní na celém světě je 30.000.

Linie:

1. Barokní – nejméně chovaný typ, který je považován za staromódní

2. Střední – univerzální – nejpočetněji zastoupený typ, tento typ zahrnuje všestranně založené jedince pod sedlo i do zápřahu

3. Moderní – jedná se o „lehčího“ fríse , velmi ušlechtilý a vhodný více pod sedlo, bývá vyšší v kohoutku a využíván pro drezurní ježdění

  

Plemenné knihy:

FPS registr - plemenná kniha, ve které je kůň zapsán

Veulenboek (Vb.) - hříběcí plemenná kniha

Stamboek (Stb.) - hlavní plemenná kniha pro koně s plným původem

Bijboek I. (B-boek) - vedlejší plemenná kniha pro pro koně s jednostranným původem po licentovaných hřebcích

Bijboek II. (B-boek) - vedlejší plemenná kniha pro koně s jednostranným původem po hřebcích bez licence

Ocenění:

1e premie: nejvyšší ocenění pro 5% nejlepších koní

2e premie: ocenění pro 15% nejlepších koní

3e premie: ocenění pro 25% nejlepších koní

Ster (S): ocenění pro koně starší 3 let , pro 20 % koní, posuzují se externí vlastnosti koně

Model (M): pro klisny minimálního stáří 6 let s alespoň jedním potomkem, udělení pouze po úspěšném složení zkoušek, 1% klisen

Preferent (Pref.): označováno symbolem korunky, nejvyšší ocenění pro chovné klisny a hřebce, pro klisny a hřebce alespoň po 4 potomcích, kteří získají ocenění STER

Prestatiemoeder (Prest.): ocenění pro klisny jejichž potomci jsou prověření ve sportu

 

Oficiální associace:

KFPS - Het Friesch Paarden – Stamboek, Holandsko
(královská společnost 'Het Friesch Paarden-Stamboek', zde se registrují Fríští koně od roku 1879)

FHANA - Friesian Horse Association of North Amerika
(oficiální zastoupení asociace Fríských koní FPS pro sev. Ameriku)
FHCA - Friesian horse czech association (založena roku 2006)

Friese-Janko-03

Friese-Ludo-2

Friese-Trienus-08

Friese-Trienus-10

zdroj: já a intas:) a hodně stránek a blogů hlavně www.slawik.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kone

(ahoj , 30. 5. 2010 16:22)

jato mmmmmoc pekni

ahoj

(Elizabetha, 14. 5. 2010 16:13)

Ahoj máš tu moc pěkné fotky můžu se zeptat kde je bereš?? :-)

Ahojky

(Janule, 2. 8. 2009 12:47)

Ahojky já mám doma klisnu frísáka a je to nejmilejší plemeno na světě protože mam ješte celou stáj arabů a mam tam ustájenýho i holštýna a to je taky zlato jmenuje se Careful a je faktys bombastyckej

sewas

(tomas, 24. 3. 2009 13:01)

traposkiiiiiiiiiiii hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaa

ahoj

(eliska, 20. 2. 2009 14:53)

je to nadhera

čuuz

(SandraM, 4. 12. 2008 7:32)

čau, deny! :P

děkuju

(majitelka stráneček, 25. 7. 2008 2:37)

Ahoj, moc děkuji za pochvalu :)

koně

(denča, 23. 7. 2008 13:47)

nic naprosto nic tu nechybí

nadhera

(denisa, 23. 7. 2008 13:46)

nadhera tento blog je mc hezky

Tato stránka

(Míša, 16. 5. 2008 17:00)

Tato stránka je moc hezká.Jenom by to chtělo hry.Čauky koně i lidi na týhle stránce.

Tato stránka

(Míša, 16. 5. 2008 16:57)

Tato stránka je velmi pěkná a zábavná.Hlavně krásné obrázky krásných Frísů.

nnnnnnnnnnnnnneeeeeeeeeene

(Alča, 29. 2. 2008 18:07)

jdou tu obrázky

skoda

(veronika12, 4. 2. 2008 16:30)

bohuzel - nejdou ti tu obrázky